Лемківщина

Лемківщина-етнографічна назва західнокарпатського краю, яка займає найнижчу частину Українських Карпат-більшість низького (Лемківського), західну частину Середнього та частинно східну територію Західнього Бескиду. Лемківщина находиться у південно-східній частині Польщі і її територія простягається від рік Солинки і Сяну на сході до Попраду з Дунайцем-на заході і в північно-східній частині Словаччини від ріки Уж також до Попраду. Типово середньогірський край, висота хребтів сягає до 1.000, винятково до 1.300 метрів. Територія так званої галицької Лемківщини до 1946 року обіймала такі повіти: Новосандецький, Горлицький, Ясельський, Короснянський, Сяніцький, Ліський і 4 села в Новоторзькому повіті-разом близько 3.500 км. квадратних, які жили в близько 300 селах. Південна Лемківщина-Пряшівщина, займає близько 3.000 км. квадратних та з кількома етнографічними островами. Число населення коливається від 140.000 до 200 тисяч осіб (1939 р.) Разом площа Лемківщини має майже 10.000 км. кв.

В далекому минулому Лемківщина входила до складу Великоморавської держави. У 992 році край цей був приєднаний до Київської Русі, а від ХІІ століття входив до складу Галицького, потім до Галицько-Волинського князівств. Близько середини XIV ст. Південна Лемківщина була завойована Угорщиною а північна-Польщею. У 1772-1918 роках належала до Австрії. Після Першої світової війни південна частина Лемківщини увійшла до складу Чехословаччини, північна попала до Польщі. Така сама ситуація склалася і після Другої світової війни. У 1945-1947 роках частина лемків з Польщі була виселена в Україну, решта насильно депортована під час акції "Вісла" на західні, так звані "понімецькі" землі Польщі. Лемківщина становить собою півострів між польською і словацькою територією довжиною на 140 і шириною 25-50 кілометрів.

Лемки-етнографічна група українського народу, найбільше на захід висунена, яка жила до 1947 року по обох боках карпатського хребта. Лемки-українські верховинці, назва яких походить від прислівника лем, вживаного на всій Лемківщині замість лише, тільки. Разом з бойками і гуцулами вони становлять карпатську частину українського народу.